Vishay/BCcomponents MRS25000C5609FRP00
MRS25000C5609FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5609FRP00
Brief Description
RES 56 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5609FRP00.pdf
Availability of MRS25000C5609FRP00
QUANTITY
MRS25000C5609FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5609FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5609FRP00
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5609FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5609FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5609FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C5609FRP00
PB FILAMENT LAMP T 4.5 BASE 24V datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 660MA 470 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1W 510 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf