Vishay/BCcomponents MRS25000C5901FCT00
MRS25000C5901FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5901FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5901FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5901FCT00
QUANTITY
MRS25000C5901FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5901FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5901FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5901FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5901FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5901FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5901FCT00
DIODE GEN PURP 100V 215MA SOT23 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A SMC datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN INV SOCKET 2-FB 180POS 5ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.52 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf