Vishay/BCcomponents MRS25000C5901FRP00
MRS25000C5901FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5901FRP00
Brief Description
RES 5.9K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5901FRP00.pdf
Availability of MRS25000C5901FRP00
QUANTITY
MRS25000C5901FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5901FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5901FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5901FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5901FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5901FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C5901FRP00
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADV7393 ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 4POS 2M datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
100000UF 25V 76X105MM 85C 20000H datasheet.pdf