Vishay/BCcomponents MRS25000C5902FRP00
MRS25000C5902FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5902FRP00
Brief Description
RES 59K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5902FRP00.pdf
Availability of MRS25000C5902FRP00
QUANTITY
MRS25000C5902FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5902FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5902FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5902FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5902FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5902FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C5902FRP00
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
D SUB FE 30A PCB PRESS IN CONTAC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 17A SYNC datasheet.pdf