Vishay/BCcomponents MRS25000C6198FCT00
MRS25000C6198FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C6198FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C6198FCT00.pdf
Availability of MRS25000C6198FCT00
QUANTITY
MRS25000C6198FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C6198FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C6198FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C6198FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C6198FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C6198FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C6198FCT00
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 14SO datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC POT DGTL 1TIME PROGR 8-UMAX datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC 9/16" datasheet.pdf
ST JPR MM 50/125 3MM RSR 5M datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.1W ESV datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT DUMMY SHELL SZ 28 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf