Vishay/BCcomponents MRS25000C6808FRP00
MRS25000C6808FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C6808FRP00
Brief Description
RES 6.8 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C6808FRP00.pdf
Availability of MRS25000C6808FRP00
QUANTITY
MRS25000C6808FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C6808FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C6808FRP00
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C6808FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C6808FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C6808FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C6808FRP00
JUMPER-H1502TR/A3049G/X 6" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 82K OHM 6SIP datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 7A 15MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A D2PAK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 1.5GHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.4A 140 MOHM TH datasheet.pdf
RES 500 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf