Vishay/BCcomponents MRS25000C8063FRP00
MRS25000C8063FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8063FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8063FRP00.pdf
Availability of MRS25000C8063FRP00
QUANTITY
MRS25000C8063FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8063FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8063FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8063FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8063FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8063FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C8063FRP00
SWITCH ROLLER SPDT 15A QC TERM datasheet.pdf
OSC 3.3V FULL SIZE +/-100 PPM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TAPE CAUTION FIBER OPTIC 1"X48YD datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.64V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP SILICON 0.4PF 50V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf