Vishay/BCcomponents MRS25000C8258FRP00
MRS25000C8258FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8258FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8258FRP00.pdf
Availability of MRS25000C8258FRP00
QUANTITY
MRS25000C8258FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8258FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8258FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8258FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8258FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8258FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C8258FRP00
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 42SDIP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 300MA 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT AUTOMOTIVE 64LQFP datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT STR PCB datasheet.pdf
FUSE 250V 5X20 SNGL PGT RAD 5A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
0.5 6POS LOCK HOUSING datasheet.pdf