Vishay/BCcomponents MRS25000C9763FC100
MRS25000C9763FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C9763FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 976K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C9763FC100.pdf
Availability of MRS25000C9763FC100
QUANTITY
MRS25000C9763FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C9763FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C9763FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C9763FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C9763FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C9763FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C9763FC100
SWITCH TURQ SPDT ROLLER SILV PCB datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,YLW,GRN,YLW datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 1200VAC datasheet.pdf
TERM PROG 12 TCHS SERIAL+USB IVY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
POWER CHASSIS 600W 4 SLOT datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf