Samtec, Inc. SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS picture photo
Mfg. Part Number
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSY SOCKET 20POS 28AWG
Datasheet Download
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS.pdf
Availability of SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS
QUANTITY
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS Order Process
Ship out your order
Specifications of SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS
Internal Part NumberEIS-SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ SFSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable-
Length0.833' (254.00mm, 10.00")
Features-
ColorBlack, Individual
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationCrimp
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS
Related LinksSFSD-10-28-H, SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS Details Description
Related parts for SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUS
RES SMD 1.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 5A 125V PLUNGER datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-30MM WIR FLAT datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK CM 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf