Bel Fuse Inc. MRT 80-BULK-SHORT
MRT 80-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
MRT 80-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 80MA 250/277V RADIAL
Datasheet Download
MRT 80-BULK-SHORT.pdf
Availability of MRT 80-BULK-SHORT
QUANTITY
MRT 80-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of MRT 80-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-MRT 80-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMRT
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating80mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.01
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance3.5 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRT 80-BULK-SHORT
Related LinksMRT 80-B, MRT 80-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MRT 80-BULK-SHORT Details Description
Related parts for MRT 80-BULK-SHORT
FIXED IND 1.2UH 260MA 900 MOHM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC SC70-4 datasheet.pdf
COVER CIRCULAR .313" ID 1000PCS datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5065 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V 20% X5R 0402 datasheet.pdf