E-Switch MS085R101F085S1A
MS085R101F085S1A picture photo
Mfg. Part Number
MS085R101F085S1A
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION MINIATURE 20V
Datasheet Download
MS085R101F085S1A.pdf
Availability of MS085R101F085S1A
QUANTITY
MS085R101F085S1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS085R101F085S1A
Internal Part NumberEIS-MS085R101F085S1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelMS085yy01FyyyS1A.stp
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque85gf
Release Force30gf
Pretravel0.140" (3.6mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.358" (9.1mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS085R101F085S1A
Related LinksMS085R10, MS085R101F085S1A Datasheet, E-Switch Distributor
MS085R101F085S1A Details Description
Related parts for MS085R101F085S1A
FILTER LINE PWR MED SQ 4A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED LAMP ARRAY ALLNGAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PAC-CQM1-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 37 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE LOOM FOR TMCM-1043 datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf