NKK Switches MS12LFW01F
MS12LFW01F picture photo
Mfg. Part Number
MS12LFW01F
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
MS12LFW01F.pdf
Availability of MS12LFW01F
QUANTITY
MS12LFW01F Order Process
Ship out your order
Specifications of MS12LFW01F
Internal Part NumberEIS-MS12LFW01F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesValue Added and Custom Switch Capabilities
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationMS Series Movable Contact Matl 02/Mar/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesMS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeIlluminated
Actuator Length5.10mm
Contact MaterialSilver Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Switch Travel2.20mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS12LFW01F
Related LinksMS12L, MS12LFW01F Datasheet, NKK Switches Distributor
MS12LFW01F Details Description
Related parts for MS12LFW01F
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 21UF 330V QC TERM datasheet.pdf
IC HEX INVERTER W/OD OUT 14TSSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
IC COMP VOLT CMOS OD DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf