Amphenol Industrial MS17343R18N11P
MS17343R18N11P picture photo
Mfg. Part Number
MS17343R18N11P
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS17343R18N11P.pdf
Availability of MS17343R18N11P
QUANTITY
MS17343R18N11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17343R18N11P
Internal Part NumberEIS-MS17343R18N11P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17343R18N11P
Related LinksMS17343, MS17343R18N11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS17343R18N11P Details Description
Related parts for MS17343R18N11P
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA 48" RG-178 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
POWER SUPPLY 30V 4A 120W datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 96POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15 NF 1% 100VDC datasheet.pdf