Amphenol Industrial MS17344R36C52P
MS17344R36C52P picture photo
Mfg. Part Number
MS17344R36C52P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 52POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS17344R36C52P.pdf
Availability of MS17344R36C52P
QUANTITY
MS17344R36C52P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17344R36C52P
Internal Part NumberEIS-MS17344R36C52P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-22992
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Conductive Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17344R36C52P
Related LinksMS17344, MS17344R36C52P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS17344R36C52P Details Description
Related parts for MS17344R36C52P
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 413VWM 729VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING 6POS datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf