ITT Cannon, LLC MS2518320-8P
MS2518320-8P picture photo
Mfg. Part Number
MS2518320-8P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS2518320-8P.pdf
Availability of MS2518320-8P
QUANTITY
MS2518320-8P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS2518320-8P
Internal Part NumberEIS-MS2518320-8P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS2518320-8P
Related LinksMS2518, MS2518320-8P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS2518320-8P Details Description
Related parts for MS2518320-8P
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONV 4CH 64-TQFP datasheet.pdf
IGBT MOD SINGLE 4500V 60A datasheet.pdf
IC TXRX DS3/E3 DUAL 400-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf