Amphenol Aerospace Operations MS27466P15B35SA
MS27466P15B35SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466P15B35SA
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466P15B35SA.pdf
Availability of MS27466P15B35SA
QUANTITY
MS27466P15B35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466P15B35SA
Internal Part NumberEIS-MS27466P15B35SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466P15B35SA
Related LinksMS27466, MS27466P15B35SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466P15B35SA Details Description
Related parts for MS27466P15B35SA
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
025 CONN CAP ASSY 24P datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 5/8" datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH PIN datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM DRK BEIGE datasheet.pdf
MOD BOX GRAY datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf