Amphenol Aerospace Operations MS27466P25B35PC
MS27466P25B35PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466P25B35PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27466P25B35PC.pdf
Availability of MS27466P25B35PC
QUANTITY
MS27466P25B35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466P25B35PC
Internal Part NumberEIS-MS27466P25B35PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466P25B35PC
Related LinksMS27466, MS27466P25B35PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466P25B35PC Details Description
Related parts for MS27466P25B35PC
IDC CABLE- AKR26G/ AE26M / X datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 375MW SOD123F datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 32POS 0.3MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
HYBRID MINI DRAWER TAB CONT.#2 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf