Texas Instruments TMS320F28023DAT
TMS320F28023DAT picture photo
Mfg. Part Number
TMS320F28023DAT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 38TSSOP
Datasheet Download
TMS320F28023DAT.pdf
Availability of TMS320F28023DAT
QUANTITY
TMS320F28023DAT Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320F28023DAT
Internal Part NumberEIS-TMS320F28023DAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC2000 Motor Control PFC Kits
Microcontrollers: ControlSUITE - Comprehensive software for the entire design process
Motor Signal Chain Overview
TPS75005 Single IC Power for C2000 MCU
Evolution of the C2000 Microcontroller Platform
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginAIZU Fabrication Facility 05/Sep/2013
Manufacturer Product PageTMS320F28023DAT Specifications
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesC2000™ C28x Piccolo™
PackagingTray
Core ProcessorC28x
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size6K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 1.995 V
Data ConvertersA/D 7x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package38-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320F28023DAT
Related LinksTMS320F, TMS320F28023DAT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320F28023DAT Details Description
Related parts for TMS320F28023DAT
BACKSHELL DB15 STR METALIZ PLAST datasheet.pdf
SIDACTOR BI 320V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 16SSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR NANOPWR P-P 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 34AB 3AG datasheet.pdf