Amphenol Aerospace Operations MS27466T15B15S
MS27466T15B15S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15B15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T15B15S.pdf
Availability of MS27466T15B15S
QUANTITY
MS27466T15B15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15B15S
Internal Part NumberEIS-MS27466T15B15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15B15S
Related LinksMS27466, MS27466T15B15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T15B15S Details Description
Related parts for MS27466T15B15S
RELAY SSR NON-ZC 0.9A 600V 8 SMD datasheet.pdf