TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15F18S-LC
MS27466T15F18S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15F18S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT
Datasheet Download
MS27466T15F18S-LC.pdf
Availability of MS27466T15F18S-LC
QUANTITY
MS27466T15F18S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15F18S-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T15F18S-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15F18S-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T15F18S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15F18S-LC Details Description
Related parts for MS27466T15F18S-LC
DIODE SCHOTTKY 35V 15A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT SEALING CAP SIZE 14 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES 229K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf