Amphenol Aerospace Operations MS27466T19B11PA
MS27466T19B11PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T19B11PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T19B11PA.pdf
Availability of MS27466T19B11PA
QUANTITY
MS27466T19B11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T19B11PA
Internal Part NumberEIS-MS27466T19B11PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T19B11PA
Related LinksMS27466, MS27466T19B11PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T19B11PA Details Description
Related parts for MS27466T19B11PA
ROUND STANDOFF 8-32 STEATITE 3" datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
GRIPPER HEAVY DUTY LEFT datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 1.27MM datasheet.pdf