Amphenol Aerospace Operations MS27466T21B11B
MS27466T21B11B picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B11B
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27466T21B11B.pdf
Availability of MS27466T21B11B
QUANTITY
MS27466T21B11B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B11B
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B11B
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B11B
Related LinksMS27466, MS27466T21B11B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T21B11B Details Description
Related parts for MS27466T21B11B
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC 8 BIT 0.1US MDAC P/O 20-SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 32W NI-880S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 9V OUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
4508 YEL BLK 1/2"X36YD BULK datasheet.pdf
DSUB R/A STB 25POS PIN datasheet.pdf
USB CABLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf