TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21B16HB-LC
MS27466T21B16HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B16HB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21B16HB-LC.pdf
Availability of MS27466T21B16HB-LC
QUANTITY
MS27466T21B16HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B16HB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B16HB-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B16HB-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21B16HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21B16HB-LC Details Description
Related parts for MS27466T21B16HB-LC
Connector Receptacle 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM T/H datasheet.pdf
ADAPTER INT 80C196 DIP40/PLCC68 datasheet.pdf
CONN RCPT 1 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.32A 268 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 10M datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf