Souriau Connection Technology MS27466T21B41SAL
MS27466T21B41SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21B41SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
MS27466T21B41SAL.pdf
Availability of MS27466T21B41SAL
QUANTITY
MS27466T21B41SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21B41SAL
Internal Part NumberEIS-MS27466T21B41SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21B41SAL
Related LinksMS27466T, MS27466T21B41SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T21B41SAL Details Description
Related parts for MS27466T21B41SAL
RES SMD 1.1K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
PRESSURE PROBE FOR 655L datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-26 AWG GOLD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC ENHANCED OSCILLATOR 10-PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4XDFN datasheet.pdf