Amphenol Industrial PT08E-14-12P
PT08E-14-12P picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-14-12P
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08E-14-12P.pdf
Availability of PT08E-14-12P
QUANTITY
PT08E-14-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-14-12P
Internal Part NumberEIS-PT08E-14-12P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-14-12P
Related LinksPT08E-, PT08E-14-12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-14-12P Details Description
Related parts for PT08E-14-12P
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC COMP W/REF LOWPWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 50A SOT227B datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.75 OHM 1% 30W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EIGHT INPUTS SIX RELAY OUTPUTS datasheet.pdf
BEVEL 2.00MM datasheet.pdf