TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T21F35PA-LC
MS27466T21F35PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T21F35PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN
Datasheet Download
MS27466T21F35PA-LC.pdf
Availability of MS27466T21F35PA-LC
QUANTITY
MS27466T21F35PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T21F35PA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T21F35PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T21F35PA-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T21F35PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T21F35PA-LC Details Description
Related parts for MS27466T21F35PA-LC
CAP TANT 47UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 116KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 4W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf