TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T23F53JA
MS27466T23F53JA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T23F53JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T23F53JA.pdf
Availability of MS27466T23F53JA
QUANTITY
MS27466T23F53JA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T23F53JA
Internal Part NumberEIS-MS27466T23F53JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T23F53JA
Related LinksMS27466, MS27466T23F53JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T23F53JA Details Description
Related parts for MS27466T23F53JA
FIXED IND 1.8UH 790MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP LOW PRO 6 POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33K OHM 5% 12W datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf