TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B19BA
MS27466T25B19BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B19BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
MS27466T25B19BA.pdf
Availability of MS27466T25B19BA
QUANTITY
MS27466T25B19BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B19BA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B19BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B19BA
Related LinksMS27466, MS27466T25B19BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B19BA Details Description
Related parts for MS27466T25B19BA
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 48A D2PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR ISO PENTAWATT-5 datasheet.pdf
MOD IPM 600V 3A SUPERMINI DIP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 20PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf