Amphenol Aerospace Operations MS27466T25B19SB
MS27466T25B19SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T25B19SB.pdf
Availability of MS27466T25B19SB
QUANTITY
MS27466T25B19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B19SB
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B19SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B19SB
Related LinksMS27466, MS27466T25B19SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T25B19SB Details Description
Related parts for MS27466T25B19SB
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN SUPER-SAFEWAY 5-15 15A/125V datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 2.5% 160VDC datasheet.pdf