Souriau Connection Technology MS27466T25B46PA
MS27466T25B46PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B46PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T25B46PA.pdf
Availability of MS27466T25B46PA
QUANTITY
MS27466T25B46PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B46PA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B46PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B46PA
Related LinksMS27466, MS27466T25B46PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T25B46PA Details Description
Related parts for MS27466T25B46PA
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 432 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf