Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116916R5000A139R
Y116916R5000A139R picture photo
Mfg. Part Number
Y116916R5000A139R
Brief Description
RES SMD 16.5 OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y116916R5000A139R.pdf
Availability of Y116916R5000A139R
QUANTITY
Y116916R5000A139R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116916R5000A139R
Internal Part NumberEIS-Y116916R5000A139R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116916R5000A139R
Y116916R5000A139R Details Description
Related parts for Y116916R5000A139R
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADP1870 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS SINGLE .100" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf