Amphenol Aerospace Operations MS27467E25A35PD
MS27467E25A35PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25A35PD
Brief Description
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467E25A35PD.pdf
Availability of MS27467E25A35PD
QUANTITY
MS27467E25A35PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25A35PD
Internal Part NumberEIS-MS27467E25A35PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25A35PD
Related LinksMS27467, MS27467E25A35PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25A35PD Details Description
Related parts for MS27467E25A35PD
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 21POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
KPTC CON 16 PIN GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf