Amphenol Aerospace Operations MS27467T15A19P
MS27467T15A19P picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15A19P
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T15A19P.pdf
Availability of MS27467T15A19P
QUANTITY
MS27467T15A19P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15A19P
Internal Part NumberEIS-MS27467T15A19P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15A19P
Related LinksMS27467, MS27467T15A19P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T15A19P Details Description
Related parts for MS27467T15A19P
IC DAC OCTAL SERIAL 8BIT 20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 9/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GSF2 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 4.50" DIA datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC PWR DIST SW USB 2CH 8SO datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf