Souriau Connection Technology MS27467T15B18SAL
MS27467T15B18SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B18SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T15B18SAL.pdf
Availability of MS27467T15B18SAL
QUANTITY
MS27467T15B18SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B18SAL
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B18SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B18SAL
Related LinksMS27467T, MS27467T15B18SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T15B18SAL Details Description
Related parts for MS27467T15B18SAL
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE CC 0.31" datasheet.pdf
CABLE TO ALLEN BRADLEY SLC500 datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf