Amphenol Aerospace Operations MS27467T15B19SB
MS27467T15B19SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T15B19SB.pdf
Availability of MS27467T15B19SB
QUANTITY
MS27467T15B19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B19SB
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B19SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B19SB
Related LinksMS27467, MS27467T15B19SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T15B19SB Details Description
Related parts for MS27467T15B19SB
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC C4 22MA 4-32VDC datasheet.pdf
LAMP INCAND T3.25 GL WEDGE 2.47V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO263-5 datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB ADC QSOP24 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
470UF 25V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf