TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T15F18J-LC
MS27467T15F18J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15F18J-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT
Datasheet Download
MS27467T15F18J-LC.pdf
Availability of MS27467T15F18J-LC
QUANTITY
MS27467T15F18J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15F18J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T15F18J-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15F18J-LC
Related LinksMS27467T, MS27467T15F18J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T15F18J-LC Details Description
Related parts for MS27467T15F18J-LC
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
CABLE DISPLAY PORT TO DVI-D F 5" datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 277VAC RAD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ 128K FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT SKT datasheet.pdf