Souriau Connection Technology MS27467T17B26SAL
MS27467T17B26SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T17B26SAL
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T17B26SAL.pdf
Availability of MS27467T17B26SAL
QUANTITY
MS27467T17B26SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T17B26SAL
Internal Part NumberEIS-MS27467T17B26SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T17B26SAL
Related LinksMS27467T, MS27467T17B26SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T17B26SAL Details Description
Related parts for MS27467T17B26SAL
CAP TANT POLY 680UF 4V 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 15A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 7.62MM datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN PCB HOUSING 2POS datasheet.pdf