Amphenol Aerospace Operations MS27467T21B41SD
MS27467T21B41SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B41SD
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T21B41SD.pdf
Availability of MS27467T21B41SD
QUANTITY
MS27467T21B41SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B41SD
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B41SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B41SD
Related LinksMS27467, MS27467T21B41SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21B41SD Details Description
Related parts for MS27467T21B41SD
THERMISTOR NTC 20K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 20K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LED HALL LANTERN RED SGL PK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf