TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F11SC
MS27467T21F11SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F11SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T21F11SC.pdf
Availability of MS27467T21F11SC
QUANTITY
MS27467T21F11SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F11SC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F11SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F11SC
Related LinksMS27467, MS27467T21F11SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F11SC Details Description
Related parts for MS27467T21F11SC
IC XDCP 100TAP 50K 3-WIRE 8TSSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 800MA 672 MOHM datasheet.pdf
POE+ GIGA-MCBASIC, 2TX/SSBX-SM14 datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DIODE 25A SF1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf