Susumu RG2012V-5491-B-T5
RG2012V-5491-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-5491-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-5491-B-T5.pdf
Availability of RG2012V-5491-B-T5
QUANTITY
RG2012V-5491-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-5491-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-5491-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-5491-B-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-5491-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-5491-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-5491-B-T5
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 10K SPI 8DIP datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf