Souriau Connection Technology MS27467T21F11SL
MS27467T21F11SL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F11SL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T21F11SL.pdf
Availability of MS27467T21F11SL
QUANTITY
MS27467T21F11SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F11SL
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F11SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F11SL
Related LinksMS27467, MS27467T21F11SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T21F11SL Details Description
Related parts for MS27467T21F11SL
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LINK MODULE TWIST PAIR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS SMD 24V datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CM RELAY 1 FORM C 24V datasheet.pdf