Amphenol Aerospace Operations MS27467T21F41P
MS27467T21F41P picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F41P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21F41P.pdf
Availability of MS27467T21F41P
QUANTITY
MS27467T21F41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F41P
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F41P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F41P
Related LinksMS27467, MS27467T21F41P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21F41P Details Description
Related parts for MS27467T21F41P
IC RTC PHANTOM PAR 34-PCM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf