Amphenol Aerospace Operations MS27467T23B21SC
MS27467T23B21SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B21SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B21SC.pdf
Availability of MS27467T23B21SC
QUANTITY
MS27467T23B21SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B21SC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B21SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B21SC
Related LinksMS27467, MS27467T23B21SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23B21SC Details Description
Related parts for MS27467T23B21SC
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT VERT 80 POS PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLK 6.69"L X 3.37"W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf