Vishay/Dale RN60C1202DB14
RN60C1202DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1202DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1202DB14.pdf
Availability of RN60C1202DB14
QUANTITY
RN60C1202DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1202DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1202DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1202DB14
Related LinksRN60C1, RN60C1202DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1202DB14 Details Description
Related parts for RN60C1202DB14
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM4937 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf