TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B55HC
MS27467T23B55HC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B55HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T23B55HC.pdf
Availability of MS27467T23B55HC
QUANTITY
MS27467T23B55HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B55HC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B55HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B55HC
Related LinksMS27467, MS27467T23B55HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B55HC Details Description
Related parts for MS27467T23B55HC
KIT PTC RESETTABLE 5 EACH VALUE datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC SIGNAL LINE PROTECTOR 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 70.6K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
1206 PROBE PAD datasheet.pdf
IC DETECTOR RF TRUPWR 16LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT223-5 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO216 datasheet.pdf