Amphenol Aerospace Operations MS27467T25A61S
MS27467T25A61S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25A61S
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T25A61S.pdf
Availability of MS27467T25A61S
QUANTITY
MS27467T25A61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25A61S
Internal Part NumberEIS-MS27467T25A61S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25A61S
Related LinksMS27467, MS27467T25A61S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T25A61S Details Description
Related parts for MS27467T25A61S
TERM DISC W/2 STB PA BLUE datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN INSULATION SLEEVE .187 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 400-512MHZ SM CONN datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
7MM GREEN PMI 6V W LEADS datasheet.pdf