Souriau Connection Technology MS27467T25F46SAL
MS27467T25F46SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F46SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T25F46SAL.pdf
Availability of MS27467T25F46SAL
QUANTITY
MS27467T25F46SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F46SAL
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F46SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (40), 8 Coax (2)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F46SAL
Related LinksMS27467T, MS27467T25F46SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T25F46SAL Details Description
Related parts for MS27467T25F46SAL
HEADER OPEN .030"DIA .300 14POS datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 47 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/08/135 3.5 BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf