TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25F4J
MS27467T25F4J picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F4J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T25F4J.pdf
Availability of MS27467T25F4J
QUANTITY
MS27467T25F4J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F4J
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F4J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F4J
Related LinksMS2746, MS27467T25F4J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25F4J Details Description
Related parts for MS27467T25F4J
CONN HDR VERT 11POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 3W 1% 4SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
MODULE FLASH NAND 8G datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG PUSH-PULL ISO ADJ 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.3A 26 MOHM SMD datasheet.pdf