Souriau Connection Technology MS27467T25F61SAL
MS27467T25F61SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F61SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T25F61SAL.pdf
Availability of MS27467T25F61SAL
QUANTITY
MS27467T25F61SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F61SAL
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F61SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F61SAL
Related LinksMS27467T, MS27467T25F61SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T25F61SAL Details Description
Related parts for MS27467T25F61SAL
CONN RECEPT 40POS 1.8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT LINEAR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16SOIC datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf